{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
707 visninger | Oprettet:

Splittet :-( {{forumTopicSubject}}

Hej KG'er.
Jeg har verdens dejligste kat Bella på 9 måneder.
Min kæreste og jeg besluttede os for snart 2 måneder siden at få en kat til, da Bella miavede meget ud af vinduet og måske kedede hun sig. Jeg den nye killing er betalt og skal afhentes den 29. maj.
Bella er nu begyndt at komme op til os på sofaen, slange sig på gulvet og blevet MEGET mere kælen end før.
Nu bliver jeg i tvivl. Vil meget gerne have den nye kat, men er så bange for Bella føler sig til side sat, men det er hun bestemt IKKE.
Nogen der kan få mig på gode tanker om den nye og Bella ?
Hilsen Sophia


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Splittet :-(
  • #1   17. maj 2011 Bella vil ikke holde op med at være kælen fordi I får en mis mere - hun vil stadig bruge jer til kæl, men få stillet sin trang til at lege ved at få den nye også. I vil få en langt mere glad kat...nej I får 2 glade katte.

  • #2   17. maj 2011 Jeg tror Bella vil værdsætte en katterat smiley En den kan lege med og hygge med når mor og far ikke er hjemme , og tror bestemt ikke den vil føle sig tilsidesat smiley

  • #3   17. maj 2011 Jeg er helt enig med Chicabee. Glæd du dig bare til den nye.

  • #4   17. maj 2011 2 er altid bedre end 1 :0)
    Så har Bella en kammerat når hun er alene hjemme, eller når der skal vaskes ører ;0)
    Der er SÅ MANGE ting to katte kan gøre for hinanden, som vi bare ikke kan gøre efter...
    Og nej, hun vil ikke komme til at føle sig tilsidesat..
    I skal bare sørge for at gøre de samme ting som I plejer, når den lille nye mis kommer..
    For hvis I begynder at opføre jer anderledes, vil Bella meget sandsynligt bebrejde den nye mis, og se sig gal på den..
    Så mit råd er: Gør som I plejer, og lad være med at blande jer, hvis der bliver lidt tumult mellem de 2...
    I starten vil der altid være en masse hvæsen og knurren, og de kan finde på at gemme sig i dagevis..
    Men lad dem selv finde ud af det..
    Hvis de kommer op at slås, så der flyver totter, skal I selvfølgelig bryde ind, men ellers finder de selv ud af det..
    En sammenføring tager fra 2-4 uger, før de kan enes ordentligt :0)


  • #5   17. maj 2011 Tusinde tak for jeres opbakkende og søde svar. Det hjælper mig meget smiley

    Med hensyn til sammenføring, har jeg læst om to forskellige måder. Enten at den nye kommer i et rum for sig, så den kan snuse rundt og så kan man sætte døren på klem så de kan se hinanden lidt og snuse til hinanden og derefter bytte rum. Ellers kan man bare åbne buret og lade den nye komme ud til den gamle ?
    Hvad foretrækker i ?


  • #6   17. maj 2011 Når jeg fører killinger ind i flokken, plejer jeg at stille transportkassen jeg har den/dem i i et hjørne tæt på kattebakke og mad/vand, og så lader jeg de gamle snuse gennem lågen hvis de vil..
    Når de gamle er gået, åbner jeg lågen, og så får de små selv lov at bestemme hvornår de vil komme ud..
    Sidst tog de 2 dage, før de bevægede sig mere end 3 meter væk fra kassen...
    Og næsten 5 dage inden de begyndte at udforske resten af lejligheden :0)


  • #7   17. maj 2011 Når vi har fået en killing hjem stiller vi transportkassen midt på køkkengulvet og åbner lågen og så går killingen ud og går straks på opdagelse med høj haleføring og alle de "gamle" trasker afsted i numsen på killingen for at se hvad det nu er for noget smiley Har aldrig prøvet at få en killing, som har været skræmt smiley Heldig måske smiley

    Held og lykke med sammensætning smiley Plejer ikke at være problemer når det er en killing der kommer smiley Det er straks noget andet, hvis det er to voksne der skal sættes sammen smiley


  • #8   17. maj 2011 Tak for jeres svar smiley
    Lotte: Håber ikke der tager alt for lang tid før de bliver venner, det er svært med tålmodigheden.

    Yvonne: Det lyder jo nemt, håber Bella er lige sådan over for den nye (: Tak ..



  • #9   17. maj 2011 Tror du Bellas kælenhed kan skyldes løbetid?

    Held og lykke med dem begge


  • #10   17. maj 2011 Min den ene kastrat, Bøllemis, tog nu også imod de to nye med åbne poter ;0)
    Da de havde været her i 2 dage lagde han sig hen til dem, og de fik lov at "sutte" på hans mave :0)
    Det var rigtig sødt..
    Men Misse tog en hel måned om at acceptere de nye medlemmer af familien..
    Men i dag kan de slet ikke undvære hinanden :0)


  • #11   17. maj 2011 Lis: Hun er steriliseret smiley

    Lotte: Jeg håber bare. Vi havde en kat her i 2 dage og den var meget skræmt og "lidt mærkeligt", så håber den nye killing på 12 uger er lige så nysgerrig som min Bella.


  • #12   17. maj 2011 Det er helt normalt at de virker skræmte og mærkelige..
    Nye dufte, nye lyde, nye rutiner, nye mennesker/dyr..
    Det er altsammen meget meget overvældende for en lille mis..

    Men bare tag det roligt..
    Det skal nok gå fint, bare giv dem den tid de har brug for.. smiley


  • Janni K
    Janni K Tilmeldt:
    mar 2010

    Følger: 1 Emner: 9 Svar: 30
    #14   18. maj 2011 Ved godt folk skriver noget andet herinde - men min erfaring er, at to katte ikke nødvendigvis er bedre end en.

    Jeg havde tidligere to katte (den ene er blevet solgt, da han ikke trives indendøre) og min erfaring er, at katten som jeg beholdte blev mere rolig.
    Katte er meget enspændere, og de to jeg havde, de havde glæde af hinanden som små men så snart de blev voksne ænsede de ikke hinanden og ham jeg har beholdt har slet ikke vist tegn på at mangle sin "kammerat".

    Jeg siger det bare så du lige overvejer det er ekstra gang, for to katte kan også fordoble "problemet" - Det er altså ikke altid løsningen bare er, at få sig en til. Det var det i hvert fald ikke hos os, men alle katte er jo forskellige.. Du skal bare være indforstået med, at du godt kan få flere problemer med to katte end du har med den ene du har nu. (Antager den er indekat, hvilket min også er!)

    Kh Janni


  • #15   18. maj 2011 Lotte: Okay, tak for dit svar (: Håber stadig bare de finder hinanden med det sammen smiley

    Charlotte: Tak , vi glæder os også meget

    Janni: Nej det har du ret i, men jeg prøver nu alligevel, det kan jo være jeg er en af de mange heldige hvor det lykkeds smiley


  • #16   18. maj 2011 Har selv lige for en uge siden fået mis nummer 2 og op til dagen hvor vi skulle hente hende fik jeg også kolde fødder, jeg ville heller ikke have at ham vi havde i forvejen hverken skulle føle sig glemt eller overset. og ønskede på heller ingen måde at han skulle ændre sig (til at være mindre kælen fordi han ville få en anden slags opmærksomhed fra den nye mis og ikke længere behøvede mig) Men han er stadig sit gamle jeg, og han vil kæle og putte lige så meget som før - hvis ikke lidt mere, og der er altså ikke noget bedre at se end når de 2 nu leger sammen når man har gået og følt han manglede en lejekammerat. Det er skønt at se på og man kan ikke lade være med at grine lidt af glæde. Fortryder på ingen måde. smiley

  • #17   18. maj 2011 Ej hvor er jeg glad for at hører din historie Cathrine. Jeg har det på præcis samme måde, er ved a få kolde fødder nu, så er så glad for at hører din fortælling (:

Kommentér på:
Splittet :-(

Annonce