{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.435 visninger | Oprettet:

hjælp... tisset på stofsofa! {{forumTopicSubject}}

Hej KG.

jeg er nød til at få lidt assistance her... vores hunkat, har nærmest fra da vi fik hende, været urenlig, mere eller mindre... hun går på bakken, men sætter sig også ofte i hængekøjen på deres kradsetræ eller i vores sofa, som er af stof! :S jeg sprøjter med enten ajax eller rhodalon, alt efter hvad vi har, men jeg kan simpelthen ikke fjerne lugten fra sofaen, da det jo er trængt langt ned i hynden, fordi hun har gjort det 2-3 gange nu smiley

har i nogle gode fif til at få den vasket af, så at der ikke stinker i hele huset af kattetis? og evt. hvad jeg kan gøre for at få hende til at stoppe med det griseri?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af badeværelsesventilator 1.000 kr.
  • Mobil Cykelreparation 500 kr.
  • opsætning af lamper (redigeret) 1.000 kr.
  • There is problem with the sink. Water is liking from the pipe 1.200 kr.
  • Slibe og lakere bordplade i køkken 1.500 kr.
  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hjælp... tisset på stofsofa!
  • #1   7. okt 2014 Sprøjt med citron, selvfølgelig kun hvis stoffet kan klare det

  • #2   7. okt 2014 Ja du skal i hvert fald stoppe med Ajax, for det opfordre bare katten til at bruge stedet som kattebakke smiley af en eller anden grund så virker Ajax modsat på katte, altså det er en duft som fortæller katten at dette er toilet smiley

    Rodalon fjerner kun bakterier og lugt for menneske næser, katte vil stadig kunne lugte urin og igen så fortæller det katten at dette er toilet..

    Det du skal rengøre med er R10 fra Matas eller Urine off, min erfaring og hvad jeg hører fra andre så virker R10 bedst (nogle bryder sig så ikke om lugten, men pas på med ikke at bruge for meget)

    Rengøring af sofaen skal foregår forsigtigt og i etaper, for som du siger det er jo trængt ned i den nu, så det du gør du rengøre den med vand og eddike, suger så meget væske op du kan, drysser med kartoffelmel, lægger et klæde over og lader kartoffel melet suge væsken til sig støvsuger og så skal du nok gentage processen et par gange, måske kan du nøjes med at efterbehandle mod lugt med lagereddike men ellers er det R10 eller Urine off..

    Hvor gammel er katten?? Har du fået tjekket om hun er syg eller hvad grunden er til urenligheden??


  • #3   7. okt 2014 tak for et godt svar Heidi.

    hun er 7 måneder nu her, og vi fik hende, sammen med en bror, da de var 13 uger. hun har været tjekket pga. opspilet mave og meget stort indtag af mad, men det var orm, så hun fik en ormekur. det har hjulpet lidt på hende, men hun sætter sig stadigt... ved ikke om det kan være fordi hun er lidt underkuet af de 2 andre, da det jo er hanner. den store er godt nok kastereret, og den lille skal her inden jul. han har dog aldrig sat sig (endnu)


  • #4   7. okt 2014 Er hun steriliseret???
    Ellers tænker jeg lidt at det kan være grunden, for hunkatte har lige så stor trang til at markere sig som hankatte, forskellen er blot at hankatte oftest begynder at strinte ildelugtende hvor hunkatten ofte blot tisser store søer for at fortælle at her dominere hun og det kan i høj grad hænge sammen med at hun bliver kuet af hankattene..


  • #5   7. okt 2014 ja jeg tænker også at det kunne være en god ide at få hende steriliseret og når hun så er hos dyrlægen så få hende tjekket for blærebetændelse. Det er ikke normalt at en kat tisser alle mulige steder så afsted til dyrlægen så i kan finde årsagen.

  • #6   7. okt 2014 Jeg håber hun er steriliseret, og hvis ikke kan det være verdens bedste ide, at få det gjort, som du også er blevet forslået smiley

    Hvis du ikke allerede har minimum 1 bakke pr kat, ville jeg få fat i nogle flere, det kan være hun vil have en dameafdeling smiley pjat, men ikke alle katte gider dele kattebakke.


  • #7   7. okt 2014 tak for rådende smiley og hun er ikke steriliseret endnu, det skal hun sammen med ham den anden smiley så det bliver gjort snarest smiley

Kommentér på:
hjælp... tisset på stofsofa!

Annonce