{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
730 visninger | Oprettet:

Sjov adfærd ved kæleri.. {{forumTopicSubject}}

Min mco på ligegodt 5 mdr har fået en lidt irreterende adfærd når vi hyggekæler. Han har jo den vane at når vi går i seng, skal han op og ligge hos os og så skal der bare kæles igennem i en ½ times tid, med højlydt spinden, hovedgnubberi osv. Og det er da noget vi alle nyder meget.

Nu er han så blevet så "mor"-glad at han helst vil ligge hos mig og ofte også lige vækker mig i løbet af natten, for vi skal da kæle og nusse - men, han er begyndt at bide! ikke agressivt eller som andre katte, hvor det er som om at kæleriet bliver for meget og de "angriber" (i ved nok, hvad jeg mener). når jeg nusser ham i hovedet eller bag ørene, tager han min finger i munden og leger at den er et gnaveben - av!

Det er så hvad det er, når det sker tager jeg min hånd til mig siger nej, og gider ikke kæle ham mere. Men nogengange mens jeg sover vågner jeg ved en meget spindende mis, der er igang med at bide i mine fingre, arme, ja næsten, hvad han kan komme til.. ikke videre behageligt.

Nogen forslag til hvordan jeg kan vænne ham af med at "spise" mig? Er det fordi at han skal til og skifte tænder og det klør i munden på ham eller hvad?

Ser frem til at høre jeres mening om det. Den anden mis ligger bare og sover, så ham mærker vi ikke meget til..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Sjov adfærd ved kæleri..
  • #1   28. jul 2009 hmm..min Balder har samme adfærd, han bruger bare poten til at skubbe til mig, hvilket også kan gøre pænt ondt når der er uklippede klør.

    Han stiller sig ved siden af mig og skubber så til den nærmeste bare plet hud, indtil jeg klør ham. jeg er så bare begyndt at vende ryggen til ham og trække dynen til så han ikke kan komme til og så bliver han godt nok siddende og ser fornærmet på mig, men det kan jeg godt sove fra.

    om han holder op ved jeg ikke, det er begyndt efter at jeg har aflivet hans søster så jeg antager at det er tryghed han søger. Hvad der er underliggende hos din kat ved jeg ikke, måske har han bare opdaget et det VIRKER, du vågner jo og har måske kløet ham for at få ham til at holde op med at bide og så har han opdaget at det virker.


  • #3   29. jul 2009 Det er ikke når han vil kæle at han gør det, men mens han bliver kælet.. Men jeg har været meget konsekvent med at tage min hånd væk når han bider og så ignorere ham.. og det ser faktisk ud til at det virker..

    Og det med at katte har skøre ideer - ja det er kan alle vist være enige om smiley


Kommentér på:
Sjov adfærd ved kæleri..

Annonce