266 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Hjælp! Hjælp!

Hej..
Jeg vil gerne spøge om nogle kan hjælpe mig.
Min killing Madonna hvæser og rejser bøster når hun ser en anden kat. Jeg syntes det er meget underligt.
Hun angreb engang min venindes kat og den fik en flænge over snuden.

Er der noget galt med min lille engel eller hvad?


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Inspicering af opgave 205 kr.
  • Udskiftning af stik til “grisetryne” 230V ifm fjernvarmeinstallation. Haster! Vi skal have etableret et 230V el-udtag med jord inden fjernvarme installationen indendørs kan etableres på mandag. Skal udføres autoriseret. Vi har ikke selv materialerne. 1.500 kr.
  • Afmontering af defekt opvaskemaskine og montering af ny brugt 1.000 kr.
  • Lapning af dæk 500 kr.
  • Fugening af bordplade 1.100 kr.
  • Besværlig lås 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp!
  • #1   30. okt 2005 Hun har 4 søskende.
    Men hun led et stort tab da vi tog hende fra dem og hun har godt nok ikke set andre katte i et stykke tid.
    Da jeg går tur med hende i snor fordi jeg er bange for hun ikke kan finde hjem endnu.

    Men min mor tror at det er fordi hun er begyndt at blive kattesky og kun er tryg ved mennesker. Kan det mon være rigtigt?


  • #2   30. okt 2005 Tak...
    Ja jeg kan godt se hvor du vil hen og du har sikkert ret.
    Min mor læser med og siger at det sikkert er rigtigt men hvis det sker igen kontakter vi dyrlægen eller tidliger ejer.


  • #3   30. okt 2005 hehe, laura ga emma samme tur da vi fik hende, og det samme med andre katte nu, men hun har dog ikke kradset nogen til blods. smiley

  • #4   30. okt 2005 Den beskrivelse passer på Lions Heart !
    Han er nærmest en enspænder, og prøver at undgå andre katte. Hvis andre kommer for nær, kradser han dem over snuden og rejser børster!

    Fik ham til dyrlægen, og han fortalte at det var fordi han var enspænder og helst ville være i fred for andre katte!


  • #5   30. okt 2005 Dufa har altså også tævet en schæfer til trods for eksemplarisk opførsel. Men jeg har haft en del katte og nogen er bare mere dominerende end andre og andre bryder sig simpelthen bare ikke om andre katte/dyr.
    Jeg tror at "problemet" med Dufa er divanykker. ;0) Hun er meget interesseret i andre katte og dyr i det hele taget, men tæver dem gerne bare lige for at understrege at hun bestemmer.
    Så jeg tror at du skal tage det stille og roligt. Men se da endelig tiden an. Held og lykke til. :0)


  • #6   30. okt 2005 Tiffannie
    Hvor gammel er killingen nu? Hvor gammel var den, da den blev taget fra sin mor og søskende?
    Det er helt normalt for katte at "prøve hinanden af", når de mødes første gang - det er territorial adfærd. Ofte falder de til ro med hinanden og kan efterhånden blive gode venner - det sker desværre ikke altid. Nogle katte er deciderede enspændere - de lærer aldrig at tolerere andre katte - det gælder især (men ikke kun) ikke neutraliserede katte.


Kommentér på:
Hjælp!

Annonce