1.086 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 16 Svar

Med katten i snor. Med katten i snor.

Hej alle smiley

Så faldt sneen, og frem kom tankerne om killingerne der venter.
Jeg vil så gerne kunne give mine katte (når de kommer hjeeeem!) nogle dejlige oplevelser, og også gerne ude i naturen. Jeg har hørt og set enkelte som simpelthen "lufter" deres katte, i snor. Men hvordan går det?
Vil gerne kunne gøre det, men først vil jeg da liiiige høre jer folks meninger smiley Og nej. Det bliver ikke mens det er vinter! smiley brrr... Så bliver det jo en is-mis!

Snehygge fra Line


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Prop på ledning til stikkontakt 500 kr.
  • Assemble IKEA Hemnes and Ramnefjäll beds 1.500 kr.
  • Toilet vil ikke skylle ud 750 kr.
  • Fjerne og bortskaffe haveaffald 1.000 kr.
  • Samle ikea under og overskabe 1.500 kr.
  • Reparation af Siemens vaskemaskine 1.441 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Med katten i snor.
  • #1   26. nov 2010 Jeg har gået med mine katte i snor... Pusser vil absolut ikke, han ligger sig ned og blir helt stiv... Pjevs derimod elskede det, vi gik lang aftenture ham og mig, og han nød det rigtig meget... Zig har jeg kun prøvet det med én gang så blev det for koldt...
    Du skal sørge for at det blir i kattens tempo... Det er ikke som en hund hvor man bare trækker i snoren... Også lade dem stille og roligt finde ud af hvad det er for noget smiley
    Men du skal være obs på at der godt kan blive en del tiggeri hvis du ikke gør det ofte nok... Hvis jeg synes det var for koldt og ikke lige kom afsted med Pjevs nogle dage i træk, så sad han foran hoveddøren og pev, og ventede på at jeg tog ham ud... smiley


  • #3   26. nov 2010 Sus - Det er også lidt der jeg er i et dilemma. Men men, de får fri adgang til altan, skal have bygget noget kattesikkert halløj så de kan ligge derude og dase. Der vil komme kattegræs og katteurt (same thing eller wha?) som de kan gøre med hvad de lyster. Så det var også for at aktivere deres sanser smiley Kender en del som har deres katte som "både og", især folk der bor ved store veje. Jeg bor lige ud til roskildevejen, og tæt på huse med hunde, som går ude tit. Derfor ville jeg ikke turde slippe dem løs. Prøver at lave en midtvejsløsning. Et kompromis, for kattene og jeg.

  • #5   27. nov 2010 Tror jeg bare jeg vil gøre smiley Min altan er fix - der er gitter istedet for mur! Så selv jeg sætter hegn op alle steder, kan de snildt følge med. Det er en af de herlige fordele hvor jeg bor. Skal bare have bygget en hel ramme til min altan, godt man har en handyman af en far! Naboen har også kat, og den er før stukket af ind til mig. Så bliver spændende at se reaktioner der også

  • #7   27. nov 2010 Så lader vi være med det smiley
    Go weekend! Jeg vil sove, fordi jeg har en arbejdsweekend at se frem til... Puuh.


  • #9   27. nov 2010 Takker!

  • #10   27. nov 2010 Jeg har af og til min store hunkat med ude i snor..
    Hun ELSKER det simpelthen..
    Og hvis der ligger en ½ meter sne er det næsten det bedste smiley

    Hun kommer med udenfor en 3-4 gange om året...
    Og hun mangler det ikke, når hun igen er inde..


  • #11   27. nov 2010 Hvis katten er vandt til snoren kan man godt tage en kort tur ud i sneen, men lad være med at blive for længe, for indekatte sætter ikke lige så meget pels som udekatte smiley

  • #12   27. nov 2010 Vi er også kun ude max et kvarter her om vinteren smiley

    Og jeg kan se på hende hvis det bliver for koldt...
    Men ellers stormer hun bare rundt som en lille hundehvalp der oplever sin første sne smiley


  • #14   27. nov 2010 Susan - Det ved jeg udemærket godt..
    Jeg synes altid at I er sådan efter os når vi siger det vi tror når vi ikke direkte udtrykker at det er det vi TROR...
    I ved vel at det er det vi mener?!

    Men altså.. jeg TROR ikke og kan ikke SE at hun mangler det..
    For når hun igen er inde, er der ingenting...
    Men hvis jeg finder hendes sele frem går hun helt i selvsving, for så ved hun godt hvad der venter...

    Men ellers SER DET UD TIL at hun altid er rolig og nede på jorden...

    Glad nu?!
    For jeg er ved at være træt af konstant at blive kommenteret på hvad jeg mener...


  • #16   27. nov 2010 Susan - Ja, den jeg slyngede ud var sådan set heller ikke møntet på dig udelukkende..

    Jeg synes bare at man konstant får slynget den der i hovedet "Hvor ved du det fra? Har katten måske fortalt dig det?" Ikke ordret selvfølgelig... Men hvis man læser mellem linjerne, er det dét man får at vide.. Og det er bare så tit.. Og jeg er bare så træt af det..

    No bad feelings... :o)

    Selvfølgelig skal vi alle have lov at have vores holdning til ude-/indekatte.. Jeg er tilhænger af at de skal være inde.. Men det er fordi jeg er så pisseræd for at miste dem på vejen/togbanen..

    Og jeg bor til leje, så har ikke mulighed for at bygge en voliere...
    Men så snart muligheden byder sig, skal de have det..



  • #18   27. nov 2010 Sus Jeg kunne ikke give dig mere ret :o)

  • #19   27. nov 2010 Mine katte går med snor! Vi bygger en løbegår til sommer, men lige nu går de i snor, og de kan begge 2 godt li det:) Morgan var helt vild i dag i snen, og mener det bedre komme lidt ud opleve lidt, end aldrig komme ud- men skal så lige siges det kun er til løbegården er lavet. Se mine billeder i snen, der kan man se de hygger sig.

  • #20   27. nov 2010 Susan H - Rottweiler var vandt til at komme ud i snor, når døren til opgangen var åben gik han kun derud foor at gå på rov i det foder jeg havde på lager derude, hvis døren helt ud stod åben blev han inde..

    Jeg kunne have vinduer åbent uden han hoppede ud

    Hvis han havde den store lyst til at løbe ud, så havde han nok gjort det smiley


  • #21   27. nov 2010 jeg synes det er fint at gå med katten, hvis man er opsat på at den kan blive "afhængig" af det og så man gider at gøre det efter kattens behov. vil man ikke risikere at katten lige pludselig vil ud flere gange om dagen, synes jeg man skal lade værre.

    plus jeg synes man skal være obs på ikke at gøre det hvor folk lufter deres hunde smiley hvis katten liver bange kan den måske bryde ud af selen. og stikke af.

    det er min mening smiley


  • #22   27. nov 2010 Niels, det lyder som en rigtig fin måde at gøre det på, og som en meget dygtig kat! smiley
    Og det skal du såmænd ikke undskylde, her er plads til alle smiley

    Heidi: Jeps, det er noget jeg også tænker på. Fordi mange her i området lufter hund de samme steder. Men man kunne vel få tilsjusket sig et sted hvor ingen hunde vimsede omkring.. smiley muligheden bør være der!

    Go weekend allesammen!


  • #23   28. nov 2010 Hvor er han fin! Og folk der går med deres hund løse er også bare dumme. Uanset race så kan de finde på at angribe... Børn og dyr. Det er ligemeget. De skal bare være i snor, undtaget enkelte steder hvor det er tilladt selvfølgelig. Og hvor er ham emil bare fin smiley flot rød farve.

    Jeg vil sove nu, så godnat til alle!


Kommentér på:
Med katten i snor.

Annonce