1.548 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Svar

HJÆLP.... min lille killing! HJÆLP.... min lille killing!

hej..

jeg reddede igår en lille killing, som er helt fantastisk. Dog kun tryg i mine arme og i kattehulen indtil videre.

men jeg er bekymret for den, da den endnu ikke har besøgt kattebakken, og når jeg sættter den der ud, løber den ind i soveværelset. jeg synes maven virker noget hård i det, og da min egen dyrelægen holder ferie, og der ikke er nogen der har tid til at kigge på min lille vidunder, ville jeg høre om der er nogen der kan hjælpe mig, og hvad jeg evt kan gøre selv.

Den virker meget tilfreds, den både spinder, leger, nysgerrig og kælen, så umiddelbart er der ingen tegn på ubehag, men er dog bekymret for den.

håber I kan hjælpe smiley


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng gardinstang i betonvæg 300 kr.
  • Hækklipning 2.500 kr.
  • Hækklipning og busk beskæring, 1 stk 1.450 kr.
  • montering af to plafond lamper 1.000 kr.
  • Ophæng af ikea skabe/reol 500 kr.
  • Vand / Vaskemaskine 990 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  HJÆLP.... min lille killing!
  • #1   20. jul 2012 er der ikke en vagt dyrelæge som du kan ringe til når din dyrelæge har ferie?

  • #2   20. jul 2012 Ikke en der tager telefonen, desværre.

  • #3   20. jul 2012 øv hvor træls smiley håber du finder en dyrelæge der har tid til at kiggen på det bette pus smiley

  • #4   20. jul 2012 Ja, men det ser mere og mere sort ud. Der er nok bud efter dyrelægerne på en fredag.

  • Janne.*
    Janne.* Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    okt 2006

    Følger: 17 Følgere: 152 Katte: 6 Emner: 165 Svar: 3.369
    #5   20. jul 2012 Ved ikke lige hvor du bor i Nordjylland, men se her

    http://www.vodskovdyreklinik.dk/side7.html

    VAGT

    Ved behov for dyrlægeassistence uden for telefontid, kontakt 98254051, hvor der henvises til vagthavende dyrlæge.



  • Janne.*
    Janne.* Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    okt 2006

    Følger: 17 Følgere: 152 Katte: 6 Emner: 165 Svar: 3.369
  • #7   20. jul 2012 Tak, jeg kan altid se om jeg kan få køre lejlighed derud smiley det er værd at prøve!

  • Janne.*
    Janne.* Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    okt 2006

    Følger: 17 Følgere: 152 Katte: 6 Emner: 165 Svar: 3.369
    #8   20. jul 2012 Denne dyrlæge tager ud på besøg

    Jeg er at træffe mandag til fredag på telefon 30 11 42 68 eller 98 25 40 51.

    http://www.vodskovdyreklinik.dk/side2.html


  • #9   20. jul 2012 hvor bor du heroppe ? Jeg har haft kontakt til 2 der har vagt nu

  • #10   20. jul 2012 Jeg bor i Hjørring..

    Men jeg har også haft kontakt til en, endelig. Men jeg skal lige se tiden an, da det sikkert er pga. nervøsitet, og eftersom den har været ude kat, så skal jeg prøve at putte lidt jord i kattebakken, og se om det ikke kan hjælpe.

    men ellers tak for hjælpen smiley


  • #12   20. jul 2012 Har prøvet det 2 gange før.

    -plejer at købe en af de små sutteflasker med de små slik kugler i,
    så køber jeg killingemælk i et super marked, og blander det op med
    noget kogt vand så det bliver lunt, men også fordi det er beregnet til killinger på
    6 uger.
    - Hård mave, taget en kuld med noget lunkent vand og nus den på maven stiller og roligt, for at på afføringen i gang.
    ellers et par kogte ris hjælper også.

    - ellers en masse varme, kærlighed og ikke for meget lys.
    alt godt her fra til jer smiley


  • #13   20. jul 2012 ps. når den begynder at gå rundt, er det en fin ide at sætte noget vand og måske lidt rigtig mad frem til den så, den bliver vandt til det hurtigts muligt, det er nemlig det bedste for den.
    det fint når den begynder at spise lidt at du giver den lidt suttefalske af lige vel, den lille mis vil føle tryghed ved det og knytte sig meget til dig.


  • #14   20. jul 2012 & Felis.
    det med at man ikke må beholde dem,
    det kan godt være man ikke må, men hvis katte ser sund ud og du få en god vejledning af din dyre læge, kan jeg personligt ikke se et problem med det.
    -


  • #17   21. jul 2012 I kan være sure jeg er lige glad.

    Jeg er opvokset på en lille ø. og alle gårdene omkring havde altid en masse killingerne og mange gang sket der uheld hvor moderne blev væk. & hvad gør man fordi der er ikke nogen dyrelæge og tror ikke nogen andre gider at betale 300 kr. for at komme og at hente nogen killinger, de af lige vel afliver.

    Så har været med til at passe masse killinger og fået andre katte til at tag sig af dem. Har aldrig været ude for der ikke var nogen der overlevet.

    Jeg siger jo ikke at man, kan tag en killing væk fra sin mor før de 12 uger, synes det er en god lov. Men hvis moderen dør, så vil jeg heller tag mig af den lille killing end en tager livet af den.


  • #19   21. jul 2012 .. jeg synes det mere forkert at få den aflivet, hvis de ikke fejler noget.
    & dyrelægen har heller aldrig fortalt mig, når jeg har snakket med ham, har aldrig nævnt jeg ikke måtte.
    & jo self. gælder loven.

    Min holdning er bare:
    Tag aldrig en killing fra dens mor før den er 12 uger, hvis moren dør, og katten kan spise, leje og lave afføringen ´, synes jeg det et støre problem at få den aflivet end at give den et godt liv.

    Hvis en killing er så lille at den ikke kan se mm. kan man self. ikke beholde den det siger sig selv.


  • #20   21. jul 2012 Josefine: Tak for din besvarelse, men den var bare nervøs, efter jeg loggede af igår gik han selv på kattebakken, den skulle bare flyttes ud fra "katte" toilettet, og ud på gangen. Han er endnu ikke tryg på deres badeværelse. Den har fået en ormepille, så det er ikke det der var galt. Men det med kluden lyder nu alligevel hyggeligt smiley

    Felis: Jeg er udemærket klar over loven, og NEJ han er ikke yngre en loven tillader - Man så ham første gang for lidt over 12 uger siden, så han er imellem 12 og 14 uger!


  • #21   21. jul 2012 så lidt smiley

Kommentér på:
HJÆLP.... min lille killing!

Annonce