{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
559 visninger | Oprettet:

fuld gang i træning. {{forumTopicSubject}}

Hej alle.
Som nogen af jer ved, var jeg til prøvetime i key2fitness i går. Uha det var godt.
I dag var jeg så oppe og få mig nøglekort og havde derefter min første fulde træning...

DET VAR SÅ FEDT!

Jeg er SÅ glad for at være kommet igang, men av av av mine muskler!
Jeg er sikker på, at der de seneste 5 år, er kommet nye muskler i min krop, som ikk normalt er der smiley

Ville bare dele min glæde med jer... Og så lige spørge. Hvad er det mest optimale efter træning? Nogen siger man skal spise et eller andet (hvad?) Nogen siger jeg ikk skal... Er lidt forvirret smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  fuld gang i træning.
  • #1   12. aug 2011 Ej hvor fedt at du har fået blod på tanden nu!
    Ja ømme muskler kan du i hvert fald godt se frem til, men til sidst nyder man det faktisk smiley Jeg gør i hvert fald.

    Mht til maden ved jeg dæleme ikke lige hvad der er sundest - ikke at spise eller at gøre det. Jeg plejer bare at lytte til min krop og en god sund snack efter træningen er lige hvad min krop behøver oven på sådan en omgang.


  • #2   12. aug 2011 Hvis du har lyst, så spis - eller drik noget sundt, så du ikke ødelægger glæden ved at ha været aktiv - og sund smiley

    Mere videnskabeligt skal vi vel heller ikke gøre det.....
    Der findes sgu så mange teorier :-0

    Men glemmer jo helt at sige "godt gået" og alt det der : ) måske, fordi jeg er lidt misundelig......


  • #3   12. aug 2011 Min veninder som er instruktør dernede i bodyflow, siger der er en drik der er god til efter træning. Men for mig ligner det bare sukker vand. Sådan noget tyndt saftevand energi drik. Har ikk rigtigt lyst til at drikke det.
    Men det var.såmænd også bare hvis i havde et godt råd smiley

    Og mange tak. Det er fedt at være igang. MEN... Tror nok lige jeg holder pause til mandag. Har virkelig ondt nu. Måske jeg gik for meget til den smiley


  • #4   13. aug 2011 Du er helt sikkert gået for meget til den ...

    Og i morgen blir værre - beklager ;D


  • #5   13. aug 2011 Åh jo, der er nogen der sir, at kakaomælk sku være godt umiddelbart efter træning..
    Tror jeg har læst det i I Form - eller Alt for Damerne; noget med, at det skulle være ekstra muskelopbyggende...
    Men jeg ville altså bare ta noget sundt, som jeg havde lyst til - alt den slags blir jo udnyttet kommercielt, så gir ikke møj for det smiley
    Væske i hvertfald...

    Sweet dreams !



  • #6   13. aug 2011 Jeg har ondt i ben og r*v i dag... men armene er heldigvis ikk så slemme.
    Men jeg skal da afsted i morgen eller mandag. Kan godt være jeg venter til Mandag faktisk.

    Har til gengæld sovet som en sten smiley


  • #7   13. aug 2011 Jeanne, du skal sørge for at spise inden og efter træning. Det er for farligt at træne på tom mave, og bagefter, har kroppen og dine muskler brug for noget til at regenere. Inden træning må du selvfølgelig ikke spise for meget, for du kan dårligt bevæge dig på tom mave, men en banan og en skive rugbrød/knæjbrød med mager ost er en god ide (eller lign) og efter træning skal du have nogle fibre, og noget sukker. Du kan også med god samvittighed få dig et skud protein, da det netop hjælper dine muskler til at regenere, og du så bedre kan "stå op" dagen efter smiley og det gør jo netop også at du hurtigere kommer igang igen.
    Jeg ved godt at, det med FØR træning ikke lige var en del af spørgsmålet, men det kom lige med, så du kan bruge det eller lade være smiley

    Pas nu på med at gå for hurtigt igang, tænk på, at når man skal starte med at løbe, så GÅR man de første mange gange, for ikke at overbelaste kroppen. Det kan godt være du synes det er en FED fornemmelse, det ER det også, men pas på, for er du lige udmattet hver gang, så går du død, og så gider man ikke i længden, og så længe du overbelaster dig til at starte med, kan dine muskler ikke regenere, og så bliver næste gang endnu mere smertefuldt. Vendter du i flere dage med at træne igen (4-5 dage), så får du ikke noget ud af din sidste træning, og det vil føles som at starte forfra, og det er også demotiverende.
    Jeg kender det selv, jeg ved hvor ivrig man er for at komme igang, men det er ingen skam i, at tage det helt roligt, kun lige få pulsen op, og stoppe når det går ondt, for så kan du nemlig langt nemmere motivere dig til at tage afsted igen. Og så husk hviledagene. Ikke træne 2 dage i streg, i hvertfald slet ikke i starten.


  • #8   13. aug 2011 og det er rigtigt, at en 1/2 l mathilde cacao er en rigtig god ting at drikke lige efter træning, og den sukkervand din veninde har anbefalet dig, kan også være ganske udemærket. Hvis du ikke har lyst til at indtage noget flydende, men hellere vl have lidt at spise, så gør du bare det. Bare husk hvad du spiser hvornår.
    Du kan også med fordel drikke lidt energidrik når du konditionstræner, for det for dig til at holde ud længere tid, og du kan dermed forbrænde energidrikken, plus ekstra.


  • #9   13. aug 2011 Kan huske da jeg startede med at træne. Jeg var så øm at jeg ikke kunne presse sæben ud af sæbe-dispenseren! *GG*.. Men ja i starten tog jeg også lidt længere pausedage for man skal lige vænne sin krop sin ømhed på den måde - men jo mere regelmæssigt man træner jo mere går den ømhed også væk og begynder du at gå på forskellige hold får du også ømhed i muskler, du slet ikke anede du havde smiley Havde det i hvert fald sådan med Bodyflow første gang.. får lige ondt af ømhed i ben og mave hver gang, men min instruktør siger at det er fordi man gør det rigtigt så..

  • #10   13. aug 2011 I går var som sagt min første rigtige træning, torsdag var en hurtig gennemgang af maskinerne. Så jeg synes ikk jeg har overtræner smiley benpres måtte jeg stoppe på, da jeg kunne mærke den gik i hoften, og næste gang tager jeg nok knap så mange på lænde maskinen. Vægten er helt i bund på alle maskiner, og har kun 1 kilos håndvægte (man føler sug lidt slap når man ser dem der tager 100 kilo som var det en fjer!)

    Men ellers har jeg det egentligt meget godt i dag, lidt øm hist og her, men det siger de kloge er ok smiley
    Det var værst lige i morges da jeg stod op... For der kunne jeg godt mærke jeg var stiv i kroppen.
    Jeg tror også at jeg venter med at træne til mandag, så jeg lige kan komme ovenpå igen... Og ellers tænker jeg at jeg starter ud med mandag, onsdag og fredag. Senere hen sætter jeg måske lørdag eller søndag på. smiley

    Jeg ved ikk helt med det drik der... Men der var en i går der sagde til mig, at Nupo sjælen efter træning kunne være godt? Nogen erfaringer?


  • #11   13. aug 2011 Sjælen = shake

  • #12   13. aug 2011 Du har da osse en instruktør, der har styr på dit udgangspunkt, og som har lagt dit program...

    Det vel det man betaler sådan en for.... smiley

    Og hvis du allerede er mindre øm nu, hvor musklerne er i gang igen, sku det da være ok...
    Men ingen grund til at træne mere end tre gange om ugen; kroppen/muskulaturen har godt af at restituere.

    Du kan altid gå en lang tur i det herlige sensommervejr ;))


  • #13   13. aug 2011 Og jeg har ingen erfaring med den slags; ville bare ta en banan eller en rugbrødssammenklap eller noget andet sundt - og væske.

    Men de sælger jo godt, alle de der energidrikke...


  • #14   13. aug 2011 Ja selvfølgelig skal man være øm, ellers kan man lige så godt lade være smiley stærkt du er kommet igang. Du skal nok komme op i vægten (på maskinerne), bare du ikke forhaster dig smiley

  • #15   13. aug 2011 jeg tager det stille og roligt smiley Ingen hast og jag her... jeg ved hvor skrøbelig min krop stadig er, så heller langsomt og sikkert, end at forhaste mig og komme til skade som før. smiley

    Og jeg tror jeg blev enig med mig selv om, at efter træning bliver det bare en flaske vand og en banan. det fylder ikk så meget (er ikk sulten efter træning - det er den perfekte appetit dæmper for mig) men har jo fået at vide at jeg burde have bare en lille smule. smiley


  • #16   13. aug 2011 Du skal osse ha lidt; så dit blodsukker ikke blir for lavt og du blir dårlig...

    Var det ikke osse det, som skete forleden ?


  • #17   13. aug 2011 Jo der var vidst bare thilde eller Pulleh der oplevede det. smiley

  • #18   13. aug 2011 Ja, det er ikke ualmindeligt...

  • #19   14. aug 2011 ja du skal helst have lidt.

  • #21   16. aug 2011 Sandra... Velkommen til gruppen smiley
    Jeg har danset zumba (hjemme i stuen) men det er sq sjovt smiley håber du holder ved


  • #23   16. aug 2011 Hehe, ja.. sådan er det også i mit fitness center smiley Der er knald på dernede. De populære hold som zumba, body combat og flow er vidst altid booket

Kommentér på:
fuld gang i træning.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce