De smækre lækres sundhedsgruppe :D

De smækre lækres sundhedsgruppe :D

Medlemmer: 11
Forside Forum Medlemmer Annoncer Katte
1.331 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 27 Svar

En optimistisk tråd! En optimistisk tråd!

Ja, som nogen af jer ved, lavede jeg en brokketråd, da jeg havde den dumme oplevelse i trænings centeret... Men jeg tænkte, at der også skulle være en positiv tråd smiley Og derfor kommer den her. Igen... så kan man i denne tråd skrive om ALT, bare det er positivt! smiley

Jeg starter igen...

1. Mine bukser er begyndt at hænge om numsen på mig... så ja, måske ligner jeg en hængerøv... men det er en fantastisk følelse!! smiley
Vægten i kilo har ikke ændret sig, den er stadig alt for høj... MEN! Jeg har tabt mig i cm!
Jeg har tabt mig henholdsvis
1 cm om hoften,
4 cm om brystet,
2 cm om armen,
4 cm om højre lår og 5,5 cm om venstre lår! smiley
Det er sq i orden!

Jeg har fået lagt en kostplan, og indtil videre går det strygende... faktisk er jeg ved at kaste op af alt den mad -på den positive måde! smiley Var SÅ bange for at jeg skulle gå og sulte mig selv... men næh nej! Der er mere end rigeligt, og der er nogen FANTASTISKE opskrifter! smiley MUMS!


Og sidst men ikke mindst, noget som slet ikke har med slank, eller sundhed at gøre... Men det er stadig positivt!
Jeg var ude og se min lille nye kat i dag! 4 uger gammel, og han er bare SÅ skøn... Jeg har oprettet ham herinde (Christa, som er opdrætter synes jeg skulle oprette ham nu) så hvis i vil, kan i gå ind og lure min lille Kaizer. Hvis ikke, så kan i bare glæde jer sammen med mig, over det lille vidunder, som om 8 ugers tid, flytter ind hos mig! smiley


Håber i har andre positive ting at dele smiley

*danser en lille glad-dans*


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Smid et ikea skab ud som er fuldt afmonteret og står på gadeplan 400 kr.
  • Havearbejde 900 kr.
  • Hækkeklipning 1.200 kr.
  • Opsætning af gardinstang 500 kr.
  • Male to værelser + lofter 2.750 kr.
  • Samle IKEA møbler 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  En optimistisk tråd!
  • #1   14. sep 2011 Ihhh hvor fin en tråd.

    Du har godt nok et gåpåmod, mange kan misunde dig :-DD Flot at der er sket sådan en stor forskel! Måler du dig ikke også i livet? (Der hvor du er smallest)? :-)) Jo smallere jo mere timeglas figur wawawa ;-DD

    Jep man sulter IKKE med en ordentlig sund diæt/kostplan! :-))

    Ihh en nuser misser hihi..

    Noget personlig JEG oplevede i går var:
    Jeg har længe (ca 12 måneder) gået til Stripfitness i mit fitnesscenter. Nu har min instruktør så spurgt mig om jeg ikke stiller op sammen med hende til DM i Stripfitness! smiley Men ikke nok med det.. Jeg sagde til hende at uanset hvad jeg gjorde kunne jeg bare ikke komme længere ned i spagat og split (manglede ca. 10 cm i spagat og 20 i split). Så rykkede hun lige lidt på mit ben, der lå bagud og sagde hvor jeg skulle lægge vægten og BUMP.. Så røg jeg ned og sad helt afslappet i spagat og NÆSTEN i split.. smiley Jubiii.. endelig kan jeg!!


  • #2   14. sep 2011 hmm. jeg tror at der om livet, hvor jeg er smallest, er det jeg har kaldt brystet... Jeg kunne ikke rigtig finde ud af at måle rigtigt om brysterne, og hvis jeg spørger kæresten om hjælp, tror jeg at han mister fokus smiley *GG*

    Hvor er der dm i stripfitness... det kunne være sjovt at se! smiley
    og så lige en kommentar til split og spagat... AV! smiley Rimelig sejt at du kan... men bare tanken om det... AV! hehe.


  • #3   14. sep 2011 Ja altså man måler brystet der hvor man er størst rundt om :-)) Så oftest i den højde nipples (brystvorter) sidder og så rundt om.
    Men man taber hurtigt mange cm rundt i livet - som også kan ses ud fra dine tal smiley

    Ja det gør faktisk RIGTIG ondt at "træne sig op til" at kunne.. Ellers sker der ingen forandring. :-PP Men det er nu meget rart at kunne nå sine fødder og tage strømper på ha ha.. Jeg er også bare MEGA øm efter i går at jeg måtte droppe Yoga, fordi jeg lige i dag er MINUS smidig haha..

    DM i Stripfitness foregår i København. Gjorde det i hvert fald i år :-)) Der var jeg kun tilskuer og min instruktør vandt sølv!


  • #4   14. sep 2011 kommer ikk så tit til kbh... øv bøv. Og jeg tør næsten ikk at google det smiley Jeg ender bare på en forkert hjemmeside *GG*

  • #5   14. sep 2011 Tillykke til jer begge smiley

    Ret utroligt, at du kan "tabe" så mange cm uden at tabe kg, Jeanne !
    Du må være blevet rent muskelbundt smiley

    Hvad går det der Stripfitness ud på bortset fra at gå i spagat ?


  • #6   14. sep 2011 Anne w. Jeg forstår det ærlig talt heller ikke. Spiser sundt og dyrker motion som aldrig før, men der sker ikk en pind.

  • #7   14. sep 2011 Det er ikke med stripperstang (det er poledancing). Det foregår på gulv og stol.
    Derudover er det en blanding af fitness og stripdans/fræk dans ;-)) Nogle af numrene er udelukkende til at se frækt ud, og andre er til at få puls op, træne mave, lår eller smidighed. Og nogle numre kombinere.
    Man finder lidt sin indre diva frem ;-)) Og får lov til at gøre ting som ville se underligt ud ude i offentligheden.

    Desuden er det kun for kvinder og gardinerne bliver lukket ned når det er ;P


  • #8   14. sep 2011 Kunne forestille mig at kærester og ægtefæller synes det er en skøn sport smiley

  • #9   14. sep 2011 Tja.. Har faktisk ikke vist det frem derhjemme :-PP Kunne da være man skulle overveje at vise det frem he he.
    Har for sjov vist min mor hvor meget en Ikea klapstol til 25,- kan holde til og hun udbrød vist et eller andet med "får du det ikke dårligt med hovedet nedad" haha..


  • #10   14. sep 2011 Hun tænker bare på dit ve og vel smiley

  • #11   14. sep 2011 Derudover vil jeg lige spørge dig om hvordan din træning kører for dig? :-)) Altså er du begyndt at mærke INDEN I at noget bliver forbedret? Og at man bliver en smuuuule afhængig af det?

  • #12   14. sep 2011 Det lyder da kanonsjovt og hyggeligt, Thilde.....Sådan noget rigtig tøse noget smiley

    Jeg syns, da netop der sker meget......Det rigtig rigtig flot, Jeanne.
    Din krop må da se anderledes ud - mere fast....

    Bare det var mig smiley Øv øv..

    Men bortset fra det, så har JEG tabt mig lidt - bare et kg eller to.
    Tror det er al den fokus på mad og sunde ting smiley
    Har ikke gjort noget...


  • #13   14. sep 2011 Heh ja helt klart Anne :-)) Og ja jeg kan selvfølgelig læse at der sker meget! Men var mere interesseret i det rent helbredsmæssigt. Jeg kunne tydeligt mærke (uden at jeg egentlig kan forklare HVORDAN..) at jeg fik større lungekapacitet (jeg er ryger desværre), men også at jeg blev afhængig af at få pulsen op.
    Har jeg ikke fået max puls et par gange på ugen stiger min puls helt sindssygt i hviletilstand i form af abstinenser.. Lidt sjovt. smiley


  • #14   14. sep 2011 Thilde, hvis det er mig du mener, så går min træning fantastisk! Min ryg har det bedre, de fleste dage også min hofte (det gør stadig meget ondt, men alligevel på en måde der er til at holde ud)
    Jeg har sat vægten op, UDEN smerter på de fleste maskiner, pånær benpres... Den går altså lige i hoften på den ufede måde.
    Jeg fik været nede og træne helt alene i sidste uge, hvilket jeg ikk troede jeg ville komme til, da jeg er lidt genert og usikker... Men jeg gjorde det, og det er helt sikkert fordi jeg nyder det så meget som jeg gør!
    Og så går jeg lang tur (opad stor bakke) 4 gange om ugen smiley


  • #15   14. sep 2011 Lyder godt smiley Ihh det er bare en lækker følelse at komme i et god rytme med at finde tid til et aktivt liv!

  • #16   14. sep 2011 Oh Yes! Jeg et sq egentligt også ret godt tilfreds... smiley

  • #17   14. sep 2011 Thilde - Kan sagtens forestille mig det med abstinenserne - tror faktisk det er almindeligt.
    Kroppen blir jo afhængig af sit kick smiley

    Jeanette - Det lyder da, som om du har fået nogle rigtig gode "nye vaner"..
    Og som om du kan lide dem smiley

    Måske du lige skulle snakke med læge (fysioterapeut) om smerterne ved benpressen. Det skal altså ikke gøre decideret ondt... Skulle nødig blive værre..


  • #18   15. sep 2011 Det er pga hoften... Den er svag efter jeg ikk har brugt den rigtigt i et par år. Det er genoptræning i stille og roligt tempo det handler om smiley

  • #19   15. sep 2011 Ehm... Jeg ville da bare lige fortælle at jeg tabte bukserne her til morgen... Selvom de var lukkede rigtigt. Og jeg var også lige på vægten... Halvandet kilo minus smiley

  • #20   15. sep 2011 Jeanne P - LÆKKERT! Tillykke smiley

    De opskrifter, er det ikke nogen du vil dele? smiley


  • #21   15. sep 2011 skal prøve at finde frem til de lækreste smiley
    Og så skal jeg lige tage mig sammen til at skrive dem ind smiley hehe


  • #22   15. sep 2011 Hehe en god grund til at gøre dagen til en shoppe dag ;D

  • #23   15. sep 2011 Forresten Jeanne P - dengang jeg tabte mig 12 kilo der dyrkede jeg ikke motion og det gik VIRKELIG stærkt ..
    Denne gang har jeg motionen med i det og taber mig ikke en skid på vægten .. men får målt fedtprocent en gang om ugen (tilbud fra mit fitnesscenter) og der kan man virkelig se det rykker!

    Har smidt 4 kilo RENT fedt smiley
    Man skal jo tænke på at vægten også viser væsketab, muskeltab osv .. smiley


  • #24   24. sep 2011 Det er SÅ fedt Jeanne ! YOU GO! Keep on fighting smiley

  • #25   10. okt 2011 Med ny livsstil spiser jeg kage, indbagt mørbrad, flødekartofler, cheeseburgere, sovs, kartofler, ris og pasta. Men nu her på førstedagen af uge 4 har jeg tabt 4 kilo! smiley

  • #26   10. okt 2011 HVORDAAAAAAAAAAAAN?! smiley

  • #27   10. okt 2011 Jeg følger de danske vægtvogtere, og så min træning 3 gange om ugen smiley
    Det er SUPER lækker mad! smiley


Kommentér på:
En optimistisk tråd!

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce